FINLAND 2003

 

 

Silvester Otokuja in Slovakia

Photo 1

Photo 2

All photos

(zip file – 6MB)

My Finland photos

Photos

All photos

OULU

ČO SOM SI POBALIL NA CESTU

 

Od minuloročných stážistov som sa dozvedel, že bude vo Fínsku potrebné šetriť tam, kde to len bude možné. Preto sme sa rozhodli v duchu: Ber všetko, čo sa len zmestí a je lacné oproti fínskym cenám! Tak si predstavte, že jednu cestovnú tašku (rozmer asi 70x50x50cm dĺžka, šírka, výška) som napchal všakovakými instantnými polievkami (gulášová), vietnamom (alebo VIFON – tieto polievky určite poznáte, sú lacné a v nej je množstvo rezancov a obyčajne dva sáčky tvoriace ingredienciu; názov vietnam sme vymysleli s kamošom, pretože aj on ich zbožňoval a čo bolo zaujímavé toto isté sme sa dozvedeli aj od nášho spolubývajúceho nemca Bastiho :), ryžu v sáčkoch a sóju (nebojte, nie som vegetarián, ale sója mi chutí a hlavne, je zdravá :). Ešte som si zobral instantné omáčky Mio Amore (cestoviny so syrovou omáčkou – tie však neodporúčam a francúzske fliačky – tie odporúčam). Nakoniec som aj tak všetko nezjedol, proste nemal som vôbec na to chuť. Mama mi nabalila do sprievodnej tašky (bol to obyčajný kožený čierny rupsak – je to jediná batožina, ktorú si s miete zobrať do lietadla – k rozmerom a hmotnosti jednotlivých batožín sa ešte vrátim) klobásky, pečené kuriatko (no čo narobíte s maminou dobrosrdečnosťou? :) a ešte mi chcela nabaliť množstvo chutných vecí, ale nechcel som. Hodil som na to poznámku, že to už budem ako originál Slovák, ešte mi treba hurku, cibuľku a slaninku...:). Na druhej strane mal som obavy z klobások a kuriatka. Počul som jednu historku o chlapíkovi, ktorý si podobným spôsobom pribalil jedlo, avšak na jeho prekvapenie, „letiskový“ pes mu skočil na náklad a začal brechať...:-))). Nebojte sa, nič také sa mi nestalo, ale niektoré krajiny sú háklivé na „netrvalé“ potraviny...

Nezabudnite si zobrať: samozrejme doklady (pas, POISTENIE (aj proti škodám, ktoré potencionálne môžete v zahraničí urobiť), prípadne medzinárodný vodičský preukaz – ak budete cestovať). Vodičský preukaz si vybavte na policajnej stanici. Musíte mať slovenský vodičský preukaz + 50Sk kolok.

Ešte raz, nezabudnite si zobrať čo najviac jedla, lebo naozaj tým ušetríte. Iste ceny sa pomaly rovnajú tým európskym, ale oproti škandinávskym sme predsa ešte stále lacní.

Vrátim sa k tým batožinám. Mal som ich dokopy tri: spomínal som vám jednu s potravinami (na bokoch som mal uložené teplé poltopánky – na to nezabudnite, budete ich potrebovať na jar!), na kolieskach (tam som mal okrem klasického oblečenia ako sú nohavice, trička, ponožky, košele, svetre, atď. uložené spodky, teplé ponožky, hygienické potreby, lieky – nezabudnite na paralén, prípadne acylpirín, calciové kvapky na hrdlo, kvapky do nosa, leukoplast, vitamíny vám až tak veľmi netreba – dostatočný prísun ovocia a zeleniny budete mať v jedálni Oulu Polytechnic). Ak mám vám poradiť, neberte si rozmanité druhy oblečenia, nebudete to až tak potrebné (budete mať prístup k práčke v bloku B), len vám to zbytočne zaťaží tašku. Zoberte si angličtinu pre každý prípad (hlavne tí, ktorú ju ovládajú poslabšie), slovenskú knihu na čítanie (ak by vám časom chýbal slovenský jazyk), písacie potreby vám až tak nebudú treba, Pekka Silven a Markku Kukkonen Vám písacie a zapisovacie potreby s radosťou darujú. Hmotnosť batožiny smie byť Českými Aerolíniami maximálne 23kg. Nezľaknite sa, ak je batožina ťažšia. Konkrétne ja som mal 25kg a môj spolužiak Michal po návrate späť neuveriteľných 38kg!!! :-). V pohode, ale nespoliehajte sa na to!!!

Do tejto hmotnosti ale nerátajte hmotnosť príručnej batožiny, ktorú si ponechávate aj po nástupe do lietadla. Tá by mala byť najviac 5kg, ale aj tu platí výnimka, že ju môžete mierne prekročiť (pri nej ide hlavne o rozmer – na hĺbku max. 25-30cm). V Bratislave na letisku máte vzor na batožinu. Vyzerá to asi tak, že do neho môžete strčiť príručnúu batožinu, ak prejde, je to OK. V Bratislave na letisku si nezabudnite zobrať prezentačné letáky Slovenska, je to dobrý spôsob ako spropagovať malinké Slovensko. Darujte ich fínskym alebo svojim medzinárodným spolužiakom. NEZABUDNITE NA FĽAŠU ČISTEJ VODY! Ja som na ňu úplne zabudol (veď človek ani nemyslel, že v tej zime nejakú-to vodu potrebuje)! Chyba obrovská, pretože som bol poriadne smädný (v lietadle občersvenie v podobe jedla aj pitia dostanete), ale vo vlaku ma zachránil iba reštauračný vozeň z Helsink do Oulu (0.5l minerálka 1.70 Eur!!!, cesta vo vlaku plných 6 hodín, rýchlosť vlaku až 150km/hod.)

Jedna dôležitá poznámka: Každú batožinu viditeľne (zvonka aj vo vnútri) označte štítkom s Vašou cieľovou a zdrojou adresou (ja som ako cieľovú uviedol Oulu Polytechnic, Kotkantie 1, Oulu, ale Michal označil adresu intráku, teda Otokuja 2, Oulu). Je to preto, lebo sa občas stane, že Vaša batožina nemusí doraziť v rovnakom čase ako Vy. Nevkladajte si do tašiek krehké predmety, pretože ich môžete nájsť v rozbitom stave (myslím si, že s batožinou sa vo všeobecnosti nenarába v najlepšom stave – presvedčila ma o tom moja cestovná taška na ktorej mi odtrhli popruh). Drahocenné predmety ukladajte iba v príručnej batožine! (nedávajte si tam nôž a iné ostré predmety AKO SÚ NOŽNICE, PILNÍČKY, atď.). Po 11.septembri je situácia dosť napätá, mohli by ste mať problémy cez letiskovú kontrolu. Tieto veci si uložte do ostatnej batožiny.

POISTENIE

Kde sa dať poistiť? Bola to naša prvá otázka. Jednoznačne ako študenti využite svoju zľavu. My sme navštívili priamo CKM (nachádza sa na Dolnej ulici v  Banskej Bystrici). Zakúpte si kartu Euro 26+ (jeden mesiac máte nepretržite zadarmo poistenie) alebo ISIC (študentská karta, ktorá je viac v zahraničí rešpektovaná, pri nej máte za malý poplatok tiež na jeden mesiac zahrnuté poistenie). Tie karty vychádzaju okolo 250,- Sk, ak sa nemýlim. To znamená, že jeden mesiac máte poistený, teraz už stačí tie ostatné (počítajte s tým, že ak by sa Váš pobyt z nevysvetliteľných príčin predĺžil, poistite sa o pár dni dlhšie, ako plánujete prísť späť). Poistite sa proti vami zapríčineným škodám (do 100tis. Sk). Za celé poistenie by ste nemali platiť viac ako 500,-Sk, t.j. na tie 4 mesiace. Ale nespomínam si na presné cifry, kľudne sa môžem mýliť.

Na vybavenie ISIC karty potrebujete 1 foto, potvrdenie o návšteve školy (staré max. 1 mesiac), vyplniť ISIC formulár, potrebnú sumu. Viac by nemalo byť problém, ale informujte sa.

FÍNSKI UČITELIA

Markku Kukkonen, Pekka Silven budú Vaši najčastejší pedagógov ia. Sú to veľmi milí ľudia, dobrosrdeční a verte tomu, že vás dobre naučia. Ja som si obľúbil hlavne Markka, aj keď občas sme mali z neho strach (pretože dosť vyžaduje od študentov). Zo začiatku bude Markku búchať po klávesnici svojimi učenými prstami a ukazovať, že nesmiete stláčať na konci riadka vo Worde kláves ENTER...:-)))

Pre Markka budete neustále tvoriť prezentáce v PowerPointe a tak domácu úlohu odprezentovať pred ním a pred ostatnými spolužiakmi. Prvá prezentácia bude o krajine z ktorej pochádzaš... Pravdupovediac mal som z toho strach, pretože moja angličtina nebola na najvyššej úrovni, ale zvládol som to relatívne dobre (keď budete odchádzať po ukončení stáže budete sebavedomí slovensko – fínski angličania :). Ešte raz Vám odporúčam zobrať anglicko – slovenský (a opačne) slovník, prípadne angličtinu pre samoukov (môj prípad – ak sa chceš naučiť dobre po anlicky, je potrebné vedieť gramatiku a  počúvať veľa hovorenej angličtiny).

Markku je človek, ktorý robí veľmi málo chýb, dobre vysvetľuje a je s ním dosť srandy. Tie úlohy sú raz za čas zabiják, ale ujde to; budete radi aké skúsenosti nimi získate! Teraz to vidím v praxi!

Pekka je jeden dobrosrdečný človek, ktorý Vám spraví všetko to, čo máte na srdci. Nikdy sa nebojte za ním prísť podeliť sa o svoje problémy (dajme tomu, ak hľadáte brigádu, atď.). Dobre vysvetľuje, dôveruje ľuďom, ale často je časovo zaneprázdnený.

S Markkom a Pekkom vás čaká spoločenské prekvapko, nechajte sa prekvapiť...

Pekka a Markku

 

FÍNSKA SAUNA

Vzrušujúce, originálne a nikdynezabudnuteľné miesto! Chýba mi až tak, že ak ja raz budem mať vlastný domov, určite si ju tam nainštalujem! :)

Sauna sa nachádza na prízemí a v prvom momente (lepšie povedané v prvých pár týždňoch) sme ani nemali odvahu tam vkročiť. Ale čo čert nevie... Raz tam pôjdete a to miesto si obľúbite na celý život. Ako to vlastne vyzerá? Je to celkom malé miesto, max. pre 10 ľudí. Sú tam dve lavice vyrobené z drevených lát (druh dreva vám nepoviem), na ktoré si môžete uložiť nič netušiace telá. No a potom to ide ako z vodovodného kohútika...Oproti sičí akýsi, dosť mohutný válovec naplnený až po okraj rozpálenými kameňami. Na kamene môžete priliať vodu, až sa tá premení na ešte horúcejšiu paru... a telá sú rozpaléne nenávisťou kameňov (ó, prepáčte to asi patrí do románu :). Vnútri sa nachádza teplomer, nečudujte sa ak vyskočí na 90-100 st. C. (extrém som zažil pri teplote až 115st.C). Teraz mi neuveríte, čo vám poviem. Vyskúšajte si po poriadnom zapečení výjsť vonku (iba v uteráku a papučiach) do teploty -20st.C (čítate veľmi dobre – mínus dvadsať stupňov). Prípad mňa, Michala a Pargyho. Niektorí chalani (z Maďarska) sa aj po snehu váľali...

Nečudujte sa, ak nájdete saunu zmiešanú (chalani aj dievčatá). Možno sa pýtate, či sme boli nahí. Niektorých sklamem, ale neboli sme :). Pozor však na Fínov, tí majú tradičný zvyk saunovať sa tak ako ich Pán Boh stvoril (aj so studenými pivami v ruke) :).

PRVÝ DEŇ

Popíšem vám ho tak, ako si naň teraz spomínam. Očakávanie z neznámeho bolo príliš vzrušujúce. Nikdy pred tým som neletel lietadlom, nikdy pred tým som nebol tak ďaleko. Škandinávia ma vždy priťahovala, hlavne Fínsko, ale neviem prečo. Cítil som, že tam nájdem dobrých ľudí, čo bola nakoniec aj pravda.

V ten osudný deň sme sa všetci stážisti stretli u nás doma, v malom kúpeľnom mestečku Dudince. Ja, Michal Štefánek a Matej Pargáč, môj brat a priateľka sme absolvovali prezentačnú vychádzku po kúpeloch, poukazoval som svoje mestečko v mesačnej kráse. Doma sme sa ešte, plní vzrušenia rozprávali ako tam bude. O pol jednej ráno sme vyštartovali. Posledné rozlúčky s mamou, priateľkou, s bratmi, so psom...:). Môj oco sa podujal, že nás všetkých zoberie do Bratislavy na letisko. Cesta bola rýchla a pravdupovediac, boli sme dosť nedočkaví – čo najskôr letieť a zanechať všetko staré a známe. Na letisku sme čakali na odlet – ten bol pripravený do Prahy na 5.40. Letisková hala bola najprv tichá a pustá. Tam sme si spravili dve spomienkové fotografie, ako sedíme na batožinách (časom pridám aj tie). Zrazu hlúčik japoncov, tak ako ich poznáte, s množstvom batožin a zvedavými pohľadmi.

Batožinu som odovzdal (s 2kg nadváhou), a prešli sme po schodoch na CHECK-IN. Najprv pasy, potom príručna batožina prechádza cez röntgen, všetko ok. Naraz príde kontrola kovových častí na tele pasažiera. Ručný detektor zahúka pri mojich topánkach a v oblasti brucha. Jedine ja rozpažujem ruky, aby sa nakoniec zistilo, že neplechu robí môj opasok. No už nás čaká letuška, aby prekontrolovala cestovné lístky. Všetci pasažieri nasadáme do širokého autobusu, aby nás previezli do malého lietadla (s dvoma vrtuľami). Tam nás vítajú Czech Airlines cez príjemné úsmevy letušiek. Vo vnútri lietadla si hľadáme svoje miesta, ukladáme príručnu batožinu. Letušky podávajú prvú inštruktáž, ako použiť plynovú masku, vzduchovú vestu v prípade nárazu lietadla do mora..., no hrozne počúvať, ale musí to byť. Musíme si ešte zatiahnuť bezpečnostný pas a lietadlo sa pomaly rozbieha. Všade tma, fučí silný vietor spolu s drsným snehom. V okolí samé svetlá. Lietadlo sa pomaly otáča, hľadá správny smer. Po chvíle nám kapitán zaželá štastnú cestu a ideme...vlastne letíme. To je zážitok! Zrazu parádne zrýchlenie, naše telá su ťahané tlakom späť. A lietadlo sa odliepa od zeme, pomaly, rýchlejšie a vrstva za vrstvou chladnej atmosféry unikajú. Sme vo vzduchu. Vidno len maličké svetlá. Letušky nám po chvíle podávajú chutné bagety s čajom alebo kávou. Páči sa mi to, ako sa o nás starajú. Cesta trvá dosť krátko, je to približne 50 minút. Kapitán oznamuje, že sme pomaly v Prahe. Lietadlo pristáva, pociťujem krátke trhnutie a sme už na zemi. Znovu široký autobus a dostávame sa do letiskovej haly najkrajšieho mesta na svete – Prahy. O tom, čo nás čakalo tam, vám popíšem nabudúce...

 

V Liptovskom Mikuláši 10.11.2003 Ján Žitniak :), e-mail: oulu@szm.sk

 

Úvod

Víza

Brigáda

Jedlo a celkové náklady

Cestovanie

Čo som si pobalil na cestu

Poistenie

Fínski učitelia

Fínska sauna

Prvý deň

 

Denník

10 – 11 januára

12 – 13 januára

14 – 15 januára

16 – 17 januára

Kontakt

 

Optimalizované pre IE 1024x768

dňa 7.3.2004

Ján Žitniak J

môj životopis

MegaBity.sk

MobilCiy.sk

ITportal.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<<

Späť

>>